Przejdź do głównej zawartości

Różne pytania na temat gimnastyki

Chyba każdy kto zaczyna przygodę z gimnastyką na początku czuje się niepewnie. ,,Może jestem już za stara? Może za gruba? Nigdy mi się nie uda...'' znacie to? Oto najczęstsze pytania dotyczące gimnastyki:

1. W jakim wieku można ćwiczyć gimnastykę?

-w każdym! Wiadomo, że im jesteśmy młodsze tym będzie nam łatwiej, ale dla chcącego nic trudnego! W domu każdy może ćwiczyć. Jeżeli chodzi o zajęcia z gimnastyki to trzeba się liczyć z tym, że grupa wiekowa jest ograniczona najczęściej do 12-14 lat. A co z zawodami? Na zawody i olimpiady trzeba być naprawdę bardzo rozciągniętym i ćwiczyć od małego. Zawody z gimnastyki są dla elity że tak się wyrażę, ale to, że nie jeździsz na olimpiady nie znaczy że jesteś słaba w tym co robisz!

2.Czy nie jestem zbyt gruba?

To chyba oczywiste, że baaaaaardzo otyłym ludziom będzie trudniej, ale wszystko jest do zrobienia! Niewiele osób ma idealną figurę. Ktoś jest za wysoki, ktoś za niski, ktoś ma duży brzuszek, a ktoś inny grube uda, ale to nie stanowi przeszkody jeżeli będziemy uparcie dążyć do celu!


3. Czy kiedykolwiek uda mi się...?

Chyba każda z nas miała kiedyś ten dylemat. Ćwiczycie, staracie się, a efektu nie widać? A może robicie coś źle? Warto poszukać kilu tutoriali do danej figury. Jak wiadomo wszystko wymaga czasu... Kiedyś napewno się uda. Ważne jest to, żeby nie stracić wiary i nie poddawać się!

4.Czy mogę się złamać?

Cóż... Kontuzje sie zdarzają. Można skręcić kostkę, albo złamać rękę kiedy się źle upadnie, ale grając w piłkę nożną narażamy się na to samo. Pewnie nie raz słyszeliście ,, uważaj bo się złamiesz!" Niektóre figury jak np. gięcie sprawiają takie wrażenie... ,,ło jezusmaria nie rób tego! Zaraz się zabijesz! Złamiesz sobie kręgosłup! Ja już dzwonię po karetkę! Aaaaaaa! Katastrofa!" Tak jest. Ale nie wydaje mi się, żeby dało się złamać kręgosłup przy gięciu. Co innego jeżeli ktoś was będzie ciągnął za nogi, ale samemu sobie się po prostu nie da.


5. Z czego czerpać motywację?

,,All the girl aroud the world just train gymnastics!''- to kawałek jednej z moich ulubionych piosenek. Warto mieć taką ,,ćwiczeniową playlistę'' niekoniecznie muszą to być piosenki o gimnastyce, bo chyba niewiele takich jest. Wystarczy że je lubicie i miło wam się przy nich ćwiczy. Motywacją mogą być też zdjęcia. Dołączajcie do gruppoświęconym gimnastyce! Oglądajcie filmiki na youtube! To naprawdę pomaga. Wierzę w was!



Komentarze

  1. Fajny, bardzo motywujący wpis :) Mam nadzieję, że przekona kilku nieprzekonanych do tej pięknej dyscypliny jaką jest gimnastyka!

    Pozdrawiam Gimnastyczny.pl

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić wagę tyłem?

Waga tyłem nie jest trudna, nie trzeba umieć nawet pełnego szpagatu, chociaż jeżeli się umie to nawet lepiej. Robimy rozgrzewkę nóg. Dobrym ćwiczeniem do wagi tyłem jest szpagat w ramie drzwi. Możecie też podeprzeć się rękami (jak do stania na rękach) i stojąc na ziemi robić jedną nogą wymach do góry.  Kiedy robicie pierwszy raz wagę tyłem dobrze by było gdybyście się czegoś złapały, bo będzie trudno utrzymać równowagę. Łapiecie nogę tak jak na zdjęciu i podnosicie do góry, starając się aby utworzyła z drógą nogą kąt 180°. Pamiętajcie a tym, żeby nie zginąć nogi w kolanie, bo to nic nie daje. Nawet jeżeli na początku nie macie pełnych 180°, w końcu dojdziecie do celu. Trzymam kciuki!

Jak zrobić salto machowe?

Salto machowe, inaczej gwiazda bez rąk jest dosyć trudne i wymaga wiele pracy, ale wszystko da się zrobić. Oczywiście musicie umieć zwykłą gwiazdę. Potem nauczcie się gwiazdy na jednej ręce i z rozbiegu. Kiedy chcecie zrobić gwiazdę na jednej ręce musicie zrobić zamach drugą ręką (najpierw obie ręce w górze, a potem jedna na ziemi, druga wzdłuż ciała). Kiedy nauczycie się gwiazdy na jednej ręce i opanujecie ją do perfekcji możecie spróbowac z salem machowym. Musicie się rozpędzić i wysoko wyskoczyć starając się nie dotykać rękami ziemi. Salto machowe jest trudne, ale bezpieczne bo kiedy czujecie, że spadacie na głowę, po prostu wyciągacie ręce. Powodzenia!

Jak zrobić skorpiona?

Skorpion to figura gimnastyczna polegająca na staniu na jednej nodze i trzymaniu drugiej za plecami tak, aby stopa znalazła się jak najbliżej głowy. Aby zrobić skorpiona trzeba mieć dobrze rozciągnięty kręgosłup. Na początek zanim cokolwiek będziecie robiły-rozgrzewka. Po rozgrzewce możecie zrobić kilka mostków (jak umiecie, może być na przedramionach) potem połóżcie się na brzuchu, zegnijcie nogi w kolanach i podnosząc tułów starajcie się dosięgnąć głową do stóp. Ważne jest, żeby po każdym ćwiczeniu, w którym wyginacie się do tyłu wykonać skłon. Teraz stańcie prosto, zegnijcie jedną nogę do góry, złapcie ją od zewnętrznej strony najpierw jedną ręką, dociągnięcie do głowy i dodajcie drugą rękę. Na początku będzie wam ciężko dosięgnąć, ale po jakimś czasie się uda. Powodzenia!